PROGRAM

23th January - THURSDAY

9:00 - 10:00

Registration

10:00 - 11:00

Welcome address and opening session

Keynote Speaker - SCOTT MILLER, Division of Biological Sciences, University of Montana

Plasticity lost and found: cyanobacterial adaptation to novel environments

SESSION: MICROBIAL GENETICS 

11:00 - 12:30

 CHAIR: Sandra Sousa (i3S) & Leonor Faleiro (UALG)

     11:00-11:45 - INVITED SPEAKER - JOSEP CASADESÚS (Facultad de Biología, Seville) 

                           Formation of bacterial lineages by non mutational mechanisms

     11:45-12:00 - Lia Godinho

                           Mapping the NBD-TMD interaction domain of a multitask B. subtilis ABC type-I 

                           importer ATPase

     12:00-12:15 - Vanessa Costa

                           Targeting Mycobacterial RNases with an X-ray Machine Gun

     12:15-12:30 - Cláudia Vicente

                           Understanding the role and delivery of Pratylenchus penetrans effectors proteins

​12:30 - 14:00

Lunch

SESSION: GENETICS & EVOLUTION

​14:00 - 15:30

CHAIR: Paulo Durão (IGC) & Rita Castilho (UALG)

     14:00-14:45 - INVITED SPEAKER - JOSÉ MELO-FERREIRA (Cibio, Porto)

                            Recurrent evolution of seasonal coat colour change polymorphism

     14:45-15:00 - Roberto Balbontín

                            DNA breaks are key contributors to the cost of antibiotic resistance

     15:00-15:15 - Sara Francisco

                           Phylogeographic patterns of the poisonous fish Scorpaena maderensis: a tale on genetic                                    connectivity and preliminary insights on venom diversity

     15:15-15:30 - Tomás Azevedo

                           Evolution of Axial/Paraxial mesoderm formation: The role of CNOT2

​15:30-16:30

Coffee Break

Poster Presentation

SESSION: PLANT GENETICS

​16:30 - 17:15

CHAIR: Margarida Santos (INIAV) & Filomena Fonseca (UALG)

            INVITED SPEAKER - CARLOTA VAZ PATTO (ITQB)

            Harvesting fields of genes through association studies

17:30 - 18:30

SPG General Assembly

19:30

Welcome Reception - Claustro do Museu de Faro (Porto de Honra)

20:00

Dinner Downtown

24th January - FRIDAY
SESSION: GENETICS AND DEVELOPMENTAL PLASTICITY 

​09:00 - 10:30

CHAIR: Rui Martinho (UA) & Álvaro Tavares (UALG)

     09:00-9:45 - INVITED SPEAKER - CHRISTIAN BRAENDLE (Université Côte d’Azur, Nice)

                          The molecular basis underlying the assimilation of matricide

     09:45-10:00- Marta Vitorino

                             Three cases of Rett syndrome with heterozygous mutations in the Mecp2 gene. Similarities                                    and differences with reports from the literature possibly related to random inactivation of the                                X chromosome.

     10:00-10:15 - Gil Carraco

                            Gene expression oscillations with tissue-specific periodicity in temporal control of embryo                                     development

     10:15-10:30 - Ana Filipa Castro

                            Is Bidirectional Transcription of the Pathogenic Repeat Associated with Spinocerebellar Ataxia                               Type 37?

​10:30 - 11:45

Coffee Break & Poster Presentation

     11:45-12:30 - INVITED SPEAKER - HUGO OLIVEIRA (ICArEHB, Faro)

                          Breaking bread: seeing plant domestication in the Near East through different Lens. 

​12:30 - 14:00

Lunch

SESSION: GENETICS AND AGING 

​14:00 - 15:30

CHAIR: Natércia Conceição (UALG) & Cláudia Almeida (CEDOC)

     14:00-14:45 - INVITED SPEAKER - FERNANDO GIANFRANCESCO (IGB, Naples)

                            Genetics of late-onset disorders: Paget's disease of bone

     14:45-15:00 - Mariana Barata

                            BIN1 a gene at risk in Alzheimer’s disease

     15:00-15:15 - Rui Martinho

                           Drosophila embryo splicing takes place as RNA polymerase II transcribes past recursive and                              canonical splice sites

     15:15-15:30 - Rebekah Koppenol

                           Stress Granules dynamics in Polyglutamine diseases 

​15:30 - 16:00

Coffee Break

SESSION: GENETICS AND ENVIRONMENTAL ADAPTATIONS

​16:00 - 17:30

CHAIR: Paula Morais (UC) & Gareth Pearson (CCMAR)

     16:00-16:45 - INVITED SPEAKER - ISABEL ALMUDI (Andalusian Centre of Developmental Biology, Spain)

                            Genomic adaptations to aquatic and aerial life in mayflies

     16:45-17:00 - Hugo Barreto

                            The Landscape of Adaptive Evolution of a Gut Commensal Bacteria in Aging Mice

     17:00-17:15 - Gareth Pearson

                           Stable cross-generational phenotypic divergence along a latitudinal gradient in the giant                                  kelp Macrocystis pyrifera: Oceanography, physiology and transcriptional profiles

     17:15-17:30 -  Paula Morais

                           Importance of metal resistant genes in bacterial surviving in contaminated environments with                            toxic metal pollutants

​17:45

- Final comments and closing remarks

- Announcement of Best Poster and Best Short Communication Prizes

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now